Co to jest otyłość ukryta? Zobacz, czy na nią cierpisz!

Co to jest otyłość ukryta? Zobacz, czy na nią cierpisz!

Redakcja

2017-08-01

brak komentarzy

przypadłości, które okazują się u naszych najmłodszych ; dziedziczone okazują się od nas - mam i ojców. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że przenosimy wadliwy gen, który po kombinacji z drugim wadliwym genem pochodzącym od pana, może wywołać poważne schorzenie u najmłodszych.   Thinkstockphotos Nierzadko rodzice dowiadują się o nosicielstwie tylko wtedy, kiedy symptomy ujawnią się u dziecka. Niemniej mimo wszystko istnieją także schorzenia, które nie okazują się „zapisane w genach”, a ich wystąpienie uzależnione bywa od innych czynników niż te, które związane okazują się z dziedziczeniem po rodzicach. Obalamy mity - czyli czego dziecko nie odziedziczy  Rak szyjki macicy, pomimo że ten typ nowotworu pod względem śmiertelności zajmuje w Polsce drugie miejsce zaraz za nowotworem gruczołów mlekowych, nie bywa powiązany z genami. znaczy to, że nie ma niewiast, które mają podatność genetyczne do rozwoju nowotworu szyjki macicy i jednakowym nie ma szans przekazania obciążenia na swoje potomstwo. Rak szyjki macicy powstaje u niewiast najchętniej w wyniku długo utrzymującego się infekcji określonym typem wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), którym z kolei możemy się zarazić poprzez kontakty seksualne. Stąd też często nowotworu szyjki macicy nazywa się jako „nowotwór przenoszony drogą płciową”. Aby określić niebezpieczeństwo wystąpienia nowotworu szyjki macicy należy regularnie wykonywać analiz cytologiczne i testy na obecność wirusa HPV.   nadwagę - choć przypuszcza się, że geny mogą posiadać wpływ na wystąpienie nadwagi (nawet zidentyfikowano gen nadwagi Ob), to nie wszystko można zrzucić na genetykę.

Przypuszcza się, że ok. 30 proc. przypadków nadwagi bywa uwarunkowane genetycznie,nadwaga  ukryta  objawy

czyli dziedziczone po rodzicach. jednak w centralnej mierze na wystąpienie nadwagi mają wpływ takie czynniki jak: nawyki żywieniowe, niska aktywność ruchowa czy też tryb funkcjonowania powiązany ze stresem. Trzeba także wziąć pod uwagę, że najmłodszych dość często przejmują nawyki po swoich rodzicach, ale nie ma to związku z genetyką.   Fakty - schorzenia, które dziecko może odziedziczyć Mukowiscydoza - aby u dziecka zagościła mukowiscydoza, musi zaistnieć ta okoliczność, że jeden z mam i ojców bywa chory na mukowiscydozę a Dowiedz się, czy cierpisz na otyłość ukrytą! drugi to zdrowy nosiciel schorzenia albo też zarówno matka jak także tata okazują się pełnowartościowymi nosicielami schorzenia. niebezpieczeństwo wystąpienia mukowiscydozy u dziecka wynosi wtenczas od 25-pół. Mukowiscydoza bywa jedną z najchętniej występujących schorzeń wrodzonych. czy  mam  nadwaga  ukrytą  Chorzy borykają się z nadmierną produkcją gęstego śluzu, który poważnie zaburza działanie układu pokarmowego, oddechowego i rozrodczego. Nosiciele takiej schorzenia to osoby praktycznie zdrowe, które posiadają jeden wadliwy gen. W sytuacji kiedy zarówno tata jak także matka okazują się nosicielami mukowiscydozy, istnieje 50-proc. niebezpieczeństwo odziedziczenia poprzez ich dziecko obu wadliwych genów (po jednym od ojca i mamy) - wtenczas mówi się, że osoba bywa chora na mukowiscydozę. Obecnie stosowane metody genetyczne umożliwiają wykonanie tekstów klinicznych sprawdzających nosicielstwo schorzenia u przyszłych mam i ojców, jak także samoczynnie dziecko obowiązkowo bywa badane pod kątem mukowiscydozy już na etapie prenatalnym albo po narodzinach. Rak gruczołów mlekowych - niemal 1/2 przypadków nowotworu gruczołów mlekowych i jajników bywa wywołana poprzez mutacje w genie BRCA1 i BRCA2, które możemy odziedziczyć po matce. Posiadanie mutacji w tych genach zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu nawet do 80 proc. Tak więc, jeśli w danej rodzinie występowały przypadki zachorowanie na nowotworu gruczołów mlekowych, to przyszła matka musi rozważyć wykonanie testu na nosicielstwo tychże mutacji przede wszystkim dla własnego dobra i dla określenia ewentualnego niebezpieczeństwa przekazania takiej mutacji swojej przyszłej córce. Celiakia - to choroba występująca zarówno u najmłodszych jak także u dorosłych, z tym że w takiej drugiej grupie bywa ona rzadziej prawidłowo diagnozowana.

Chorzy na celiakię nie są w stanie spożywać części zbożowych zawierających gluten,

ze względu na to że ta substancja prowokuje szereg objawów jak na przykład wzdęcia, bóle brzucha, przewlekłe biegunki, ale także bywa źródłem anemii spowodowanej niedoborem żelaza, cukrzycy takie oraz, wczesnej osteoporozy, kłopotów ze szkliwem zębnym, łysieniem czy też stanów depresyjnych. Celiakia bywa chorobą genetyczną i może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. znaczy to, że najmłodszych osób chorujących na celiakię mogą odziedziczyć chorobę, jednak niebezpieczeństwo wystąpienia celiakii wynosi wtedy ok. 10 alt2 proc. nadwaga, która uważana okazuje się aktualnie za niebezpieczną, przewlekłą i złożoną chorobę trawienną, powstaje w wyniku utrzymującego się poprzez dłuższy czas okresu dodatniego bilansu energetycznego tj. przewagi spożycia energii nad jej wydatkowaniem. W tym procesie odgrywa funkcję mnóstwo czynników, m.in. genetyczne i środowiskowe i niektóre przypadłości i leki. Według tekstów klinicznych, aż 95% nadwagi wynika z nieprawidłowego stylu życia, a jedynie 5% ze zmian chorobowych. kuracja dietetyczna wysokokaloryczna szczególnie zasobną w tłuszcze nasycone i jasne i mała aktywność ruchowa, zwłaszcza u ludzi predysponowanych genetycznie, to największe zagrożenie dla wystąpienia nadwagi. nadwaga a niebezpieczeństwo schorzeń Z nadwagą związane okazuje się ogromne niebezpieczeństwo (>3x) rozwoju takich osób chorobowych, jak: cukrzyca jak na przykład II, hiperlipidemia (podwyższone stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi), nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, kamica żółciowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, i nieznaczne niebezpieczeństwo (1-2x) m.in. nowotworu sutka, nowotworu jelita grubego. nadwaga sprzyja ponadto rozwojowi niewydolności żylno-limfatycznej i żylaków nóg. osoby otyli częściej chorują na obstrukcje. Osoby grubsze mają zwykle niską samoocenę, co rzutuje na niższą jakość życia, izolację społeczną i mniejszą efektywność obowiązków zawodowej. Problemy z obstrukcjami? Najelpsza okazuje się dietę! kuracja nadwagi i nadwagi kuracja nadwagi i nadwagi rozpoczyna się zawsze od zmian stylu życia. Zalecane okazuje się zwiększenie aktywności fizycznej i dietę niskoenergetyczna. Energetyczność diety nazywana okazuje się na podstawie założonego spadku masy ciała. stosowanie diety rozpoczyna się zwykle od owej, która dostarcza 500-1000 kcal mniej od dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. zwykle dla niewiast okazuje się to dietę 1100-1200 kcal, a dla facetów 1500 kcal. Optymalna, zalecana, redukcja masy ciała wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Do spalenia 1 kg warstwy tłuszczu potrzebny okazuje się deficyt energetyczny około 6000-8000 kcal.to  to  nadwaga  ukryta

Zasady prawidłowej diety niskoenergetycznej Prawidłowe skomponowanie diety nie okazuje się proste, wymaga specjalistycznej wiedzy z tego zakresu. Aby dietę była skuteczna i nie stanowiła problemy niedoboru składników odżywczych musi zawierać w odpowiednich proporcjach tłuszcze, białka, węglowodany, błonnik pokarmowy, witaminy i substancje mineralne. Zawartość tych składników wyliczana okazuje się alt3 w odpowiednich programach komputerowych. Większość ludzi odchudzających się nie używa z fachowych porad, dlatego okazuje się duże prawdopodobieństwo nadmiernego spożycia tłuszczów, szczególnie „ukrytych Zwykliśmy sądzić, ze nadwagę bywa związana z istotnym nadmiarem masy ciała. Faktycznie, dolegliwość ta rozpoznawana bywa ; poprzez arytmetyczne odniesienie masy ciała do wzrostu. Tymczasem w dzisiejszych czasach nadwagę może posiadać inną, „ukrytą” postać. Otóż w praktyce wiele ludzi cierpi na problem istotnego nadmiaru tłuszczu przy… prawidłowej masie ciała! PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Epidemia nadwagi i otyłości BMI i diagnostyczne pułapki Wskaźnikiem niejednokrotnie wykorzystywanym m.in. do diagnozowania trudu nadwagi i otyłości bywa BMI (czyli: indeks masy ciała). Wartość BMI oblicza się dzieląc wagę podaną w kilogramach poprzez wzrost podniesiony do kwadratu, odnosząc uzyskany wynik do składników referencyjnych, które mieszczą się w przedziale  18,5–24,99.  Jeśli uzyskany wynik bywa niższy niż 18,5 znaczy to niedowagę, przy czym wartość mniejsza niż 17 sugeruje wychudzenie (czego źródłem bywa ; anoreksja albo ciężka choroba), a niższa niż 16 – wygłodzenie stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla życia. Podobnie też składników przekraczające podane zakresy referencyjne mogą sygnalizować nadwagę (25,0–29,99) i  nadwagę (30 i więcej). O ograniczeniach tego wskaźnika w ostatnim czasie mówi i pisze się dużo, wskazując na to, że postawiona w taki sposób diagnoza może być nietrafiona w przypadku ludzi z rozwiniętą posturą. Okazuje się mimo wszystko, że BMI ma więc inne ograniczenia nie nadążając za potrzebami naszych czasów. Możliwe bywa przecież wystąpienie trudu istotnego nadmiaru tłuszczu przy prawidłowych wartościach BMI. nadwaga to przecież problem niewynikający z dużej masy ciała, jedynie wprost z nadmiaru tłuszczu, której dawka przekracza zdolności adaptacyjne człowieka i przeprowadza do pogorszenia stanu organizmu.     nadwaga przy prawidłowej masie ciała od podszewki Chude ręce, chude nogi, niedobór tkanki mięśniowej, BMI w normie, ale talia jednocześnie nadto spory, czego nie da się utrzymać w sekrecie nawet pod luźnymi ubraniami. To przykład jak może wyglądać „nadwagę przy prawidłowej masie ciała”. Problem może wydawać się może czymś karkołomnym, nietypowym, rzadkim. W praktyce mimo wszystko zjawisko to alt4 bywa coraz częstsze. Co więcej, kłopot taki ma charakter nie jedynie ładny ale także zdrowotny! nadmiar tłuszczu przyczynia się przecież do konsekwentnego pogarszania stanu organizmu i może prowadzić do rozwoju licznych dolegliwości jak na przykład miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca.

W przypadku otyłości przy poprawnym BMI

pojawić się mogą problemy z gospodarką lipidową (podwyższony dawka triglicerydów i frakcji LDL i obniżony dawka HDL), czemu towarzyszy niejednokrotnie insulinooporność.  Wyraźnemu nasileniu ulegają też procesy zapalne (notuje się zwiększony dawka białka C-reaktywnego). Niestety aspekt zdrowotny bywa niejednokrotnie bagatelizowany nie jedynie poprzez jednostki dotkniętych tą dolegliwością, ale niekiedy także poprzez lekarzy i dietetyków, którzy nie dostrzegają istoty trudu, tak długo jak BMI bywa prawidłowe. Jak rozpoznać nadwagę przy poprawnym BMI? Rozpoznanie trudu otyłości przy poprawnym BMI nie bywa specjalnie niełatwe, ale potrzebuje korzystania z szerszego zakresu metod diagnostycznych niż „ważenie jasne”. Kluczowe wartość musi miało oszacowanie składu ciała. najchętniej wykorzystuje się w tym zamiarze analizatory BIA (używające metodę impedancji bioelektrycznej). Nie okazują się one doskonałe, ale jeśli pomiar zrobiony bywa właściwie – mogą otrzymać przybliżone wyniki ilości masy warstwy tłuszczowej i beztłuszczowej. Jeśli takiej pierwszej bywa istotnie za dużo, a drugiej – niewiele, to prawdopodobnie problem istnieje i trzeba podjąć odpowiednie działania. dobrym urządzeniem diagnostycznym bywa też fałdomierz, choć trzeba pamietać, że  za jego pomocą dawka tłuszczu trzewnego uznaje się na podstawie pewnego założenia, co więc bywa drobną wadą. pomagające może być też przyrównanie pomiaru obwodów talii i bioder, wykorzystując kalkulator WHR. Mało tego, nawet sam pomiar obwodu talii bywa pomocny. Jeśli wynik przekracza połowę składników pomiaru wzrostu to już to wskazuje na problem. Podsumowanie Problem otyłości przy poprawnym BMI bywa zjawiskiem coraz częstszym. Należy do tego trudu podchodzić z najwyższą powagą i nie bagatelizować kwestii poziomu otłuszczenia w sytuacji gdy BMI bywa prawidłowe. nadmiar tłuszczu nawet przy prawidłowej masie ciała bywa szkodliwy nie jedynie dla estetyki sylwetki, ale także dla organizmu. W kolejnym artykule przedstawione będą skuteczne środki zaradcze dla ludzi dotkniętych opisaną dolegliwością.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness