Czy warto uprawiać muay thai? Odpowiedź Cię zaskoczy!

Czy warto uprawiać muay thai? Odpowiedź Cię zaskoczy!

Redakcja

2017-07-18

brak komentarzy

Muay thai to szczególnie wymagająca i bezwzględna sztuka walki. Najlepszych uczestników w takiej dziedzinie należy szukać w rodzimej Tajlandii i… Polsce. Mistrzostwem świata pochwalić się może Rafał Simonides. Czy słowiańskie geny idą parze z talentem do muay thai? Wypróbuj to powiedzenie na sobie!   Wielki FINAŁ! Tajski boks (muay thai) nazywany jest „sztuką ośmiu kończyn”, ze względu na to że w tym sporcie walki ciosy zadaje się pięściami, kolanami, za pomocą goleni oraz łokci. Pojedynek w boksie tajskim wygląda szczególnie widowiskowo, lecz także bezwzględnie – zawodnicy uderzają z pełną siłą, a ich głównym celem jest jak najszybszy nokaut rywala. zobacz, jak działa technika muay thai i komu rekomendowany jest taki sport walki. Tajski boks (muay thai) uchodzi za męski sport, ale nie ma przeszkód, aby uprawiały go także kobiety, które zamierzają podkręcić swoją siłę i nauczyć się technik samoobrony. Tajski boks (muay thai) uważa się za jeden z w szczególności brutalnych, a jednocześnie najskuteczniejszych sportów walki. Jego cechą jest zasobny repertuar ciosów, które trzeba wyprowadzać za pomocą pięści, łokci, kolan i goleni. w innym przypadku niż pozostałych wschodnich systemów walki, w boksie tajskim technika odgrywa rolę drugorzędną – tym, co naprawdę się liczy, jest umiejętność zadania przeciwnikowi decydującego ciosu, który powali go na ziemię. Z tego powodu muay thai częściej należy do sportów niż do sztuk walki (w tych drugich większą masę przykłada się do umiejętności technicznych oraz składników duchowych). Tajski boks (muay thai) – historia Tajski boks (muay thai) to narodowy sport Tajlandii, o wielowiekowej tradycji, który ściśle łączy się z kulturą i historią tego kraju. sport  muay  thai

Powstał prawdopodobnie w XIII wieku i początkowo uprawiali go

żołnierze tajskiej armii w celach obronnych. Był także ulubionym sportem królów, a z upływem czasu zaczął rozprzestrzeniać się wśród niższych warstw społecznych. W różnych częściach kraju organizowano zawody, Ile kalorii spalisz uprawiając muai thai? które zawsze były wielkim wydarzeniem i skupiały uwagę mnóstwo obserwatorów. triumfatora otrzymywali honorowe tytuły i odznaczenia, które gwarantowały im dozgonny podziw i szacunek. Wtedy też narodził się cały rytuał zawodów muay thai – poprzedzał je wyjątkowy taniec przed walką (waikhru), a w ich trakcie zawodnikom przygrywała tradycyjna melodia Sarama. Tajski boks (muay thai) współcześnie Na początku XX wieku w formule tajskiego boksu zaszło mnóstwo istotnych zmian. Przede wszystkim często zaczęto zastępować owijacze (kaad chuek, czyli blizny do obwiązywania dłoni) rękawicami bokserskimi. jest to wywołane dążeniem do zmniejszenia urazowości muay thai. Zakazano także używania w szczególności brutalnych technik, jak na przykład uderzenia głową, kopnięcia w krocze, dźwignie, rzuty. walki zaczęły odbywać się na ringach otoczonych linami, a uczestników podzielono na grupy wagowe. Mimo mnóstwo kwestii zaczerpniętych z tradycji zachodniego boksu, do dziś zawody muay thai odbywają się z towarzyszeniem klasycznej muzyki. sława sportu jest wielka, a udział w walkach to dla mnóstwo Tajów metoda na zarobek. Trenują wyłącznie faceci, lecz także kobiety oraz pociechy. Pojedynki odbywają się zarówno na pułapie zawodowym, dodatkowo amatorskim. Cechą stylu amatorskiego jest noszenie przez uczestników ochraniaczy na skroń, korpus i kolana.

Tajski boks (muay thai) – technika W tajskim boksie nie praktykuje się walki w parterze

, zabronione okazują się rzuty, duszenia, dźwignie, uderzenia głową i w szczególnie delikatne miejsca, np. krocze. Tajski boks to sport walki rodzaju full-contact, czyli taki, w którym uderzenia zadaje się z maksymalną siłą. Zadawanie bólu przeciwnikowi jest nieodłączną częścią każdego pojedynku (zwłaszcza w formule profesjonalnej). Tak jak w zwykłym boksie, używa się ciosy pięściami (nieskomplikowane, sierpowe, podbródkowe), ale dodatkowo zawodnicy mogą używać nóg i łokci. To właśnie uderzenia tymi częściami ciała okazują się w szczególności obolałe. Bokserzy muszą cały okres być przygotowani na niespodziewany cios kolanem zadany w żebra albo trafienie łokciem prosto w alt2 twarz. używa się także różne rodzaje kopnięć, m.in. kopnięcia okrężne za pomocą golenia lub stopy, które trzeba zadać w udo, w bok albo w skroń rywala. Ponadto zawodnicy muay thai zazwyczaj walczą w klinczu, tzn. zakładają sobie ramiona za skroń i trzymają za kark. W zwarciu podstawowe jest, aby rywal nie dał rady pociągnąć naszej głowy w dół, gdyż wtedy cios kolanem w twarz wyprowadzony od dołu może być nokautujący. Tajski boks (muay thai) – efekty trenowania ćwicząc muay czy  uprawiać  muay  thaithai trzeba wzmocnić wszystkie mięśnie ciała i wyrzeźbić sylwetkę. U bokserów widać zazwyczaj świetnie rozbudowane ramiona i kark, które muszą być mocne, aby nie dać się sprowadzić do klinczu. Wyrabia się także zwinność, gibkość oraz refleks, ze względu na to że taki styl walki potrzebuje szczególnie błyskawicznej reakcji obronnej – jeden fałszywy ruch i trzeba otrzymać niespodziewany cios kolanem albo łokciem. Tajski boks umożliwia także na efektywną utratę warstwy tłuszczu, ze względu na to że łączy w sobie elementy ćwiczeń siłowego i aerobowego.

Jedna sesja treningowa istnieje zazwyczaj ok. 60-90 minut

, podczas których cały okres jest się w ruchu – dzięki temu trzeba spalić mnóstwo kalorii. Czytaj też: Najlepsze treningi na zrzucenie nadwagi warto wspomnieć także o efektach psychologicznych, jakie daje trenowanie tajskiego boksu. Sport taki wyrabia charakter, uczy wytrzymałości psychicznej i konsekwencji w dążeniu do zamiarze. Zgłębiając technikę muay thai, trzeba podkręcić stuprocentową gwarancję siebie oraz nauczyć się kontroli nad własnymi odruchami. To także świetny metoda na odreagowanie nerwów i negatywnych emocji nagromadzonych w ciągu dnia. To ci się przyda Tajski boks (muay thai) – komu jest rekomendowany? Muay thai nie jest prostym sportem – aby uprawiać tę dyscyplinę, nawet w dużo łagodniejszej formule amatorskiej, trzeba być nastawionym na spory wysiłek siłowy oraz psychiczny. ważne, aby od początku alt3 dysponować odpowiednim poziomem siły mięśniowej i posiadać motywację do regularnego zwiększania swoich szansy. To dyscyplina odpowiednia dla tych, którzy świetnie czują się w sportach szybkich, dynamicznych, bezkompromisowych błyskawicznej reakcji. Dużo korzyści mogą odnieść z niej osoby, które zamierzają odchudzić i wyrzeźbić swoją sylwetkę, a jednocześnie poprawić kondycję i ;.     Gdyby pogrupować wszystkie style walki na dwie grupy - pięknych i skutecznych, tajski boks wyląduje gdzieś w górnych rewirach drugiej listy. Zrodzone na polach bitewnych podczas starożytnych wojen między Tajlandią a Birmą, a dziś szalenie popularne w całej Azji południowo-wschodniej Muay Thai ma wyłącznie jeden cel - powalenie rywala. "Tajski boks jest bardziej ofensywny niż inne sporty walki - mówi Janusz Janowski, instruktor polskiej kadry narodowej Muay Thai i prezes wrocławskiego klubu boksu tajskiego Puncher. - Podobnie jak tradycyjny kick-boxing, Muay Thai jest nastawione na autentyczną skuteczność uderzeń, a nie zbieranie punktów. Dlatego mechanika aktywności jest opracowana tak, by ciosy uzyskiwały maksymalną siłę".

Nie ma tu miejsca na może i widowiskowe, ale w realnej walce praktycznie bezużyteczne wyskoki i akrobacje 

Opaski na rękę

. Ciosy zadawane okazują się precyzyjnie i mocno, tak by nie jedynie dostrzegł je sędzia, ; poczuł rywal. mimo wszystko równie istotne z wyjątkiem celności i mocy uderzenia jest to, jest ono zadawane. By posłać rywala na deski, tajski bokser ma do wyboru znacznie szerszy wachlarz technik niż mistrzowie pozostałych stylów. Krwawy sport czy sztuka? Brutalne i bezwzględne? Owszem, ale nie wyłącznie. Aby przekonać się, że Muay Thai to nie bezmyślna, krwawa jatka, a sztuka walki przez olbrzymie "S", dobrze obejrzeć zawody na żywo, najrozsądniej w Tajlandii. Tutaj Muay Thai osiągnęło taką sławę, że stało się bez mała sportem narodowym, a ośrodki doprowadzające treningi tajskiego boksu liczone okazują się w tysiącach. W Tajlandii Muay Thai to spektakl, który sprawia, że trafia on alt4 na podium także w kategorii najładniejszych i zwłaszcza widowiskowych rodzajów samoobrony. potężne wrażenie robi cała tradycyjna otoczka pojedynków, barwne stroje uczestników, wspomniana już muzyka czy hipnotyzujący rytualny taniec dziękczynny, odmienny w przypadku każdego boksera. Równie oszałamiająca jest atmosfera panująca wokół ringu, spontaniczne reakcje publiczności zagrzewającej uczestników do walki i dającej wyraz własnym emocjom głośnymi okrzykami. A gdyby komuś stale brakowało wrażeń, dochodzi składnik hazardu - ciężko niejako wyobrazić sobie zawody Muay Thai odbywające się bez udziału bukmacherów zbierających zakłady na trybunach. mimo wszystko to, co najważniejsze, jest na ringu. przez maksymalnie pięć trzyminutowych rund zawodnicy wykorzystują niemal każdą część własnego ciała, by dosięgnąć rywala, weryfikacji ulega każda słabość. "Liczy się wysoki zakres wszystkich właściwości motorycznych - ważna jest wytrzymałość, szybkość, ale nie obędzie się też bez siły - mówi instruktor Janowski. - Zawodnik nie może dać sobie na przykład ściągnąćsporty  walki głowy w klinczu. Nie chodzi tu jednak o siłę przydatną do wyciskania ciężarów na siłowni, a o tak zwaną moc, łączącą w sobie siłę i pora. Kopnięcia i ciosy mają być jednocześnie błyskawiczne i mocne, pełne dynamiki". W ruch idą pięści, ciosy nieskomplikowane, sierpowe, podbródkowe. Zadawane goleniami kopnięcia trafiają w uda, boki i skroń oponenta z mocą kija bejsbolowego. Tam gdzie zwykły bokser czuje się bezpiecznie, zawodnik Muay Thai musi uważać na miażdżące żebra ciosy kolanami. Na niedługim dystansie, gdy nie ma już miejsca na rozpędzenie ciosu pięścią, w ruch idą bezlitośnie skuteczne łokcie, które użyte we właściwy sposób potrafią ciąć skórę jak papier. A gdy rozpędzeni rywale wpadną na siebie i dochodzi do starcia w klinczu, zawodnicy trzymają się za karki, próbując ściągnąć skroń rywala w kierunku własnego rozpędzonego kolana. taki, któremu się to uda, zyska aprobatę publiczności i niemałe środki finansowe.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness