Otyłość u dzieci i młodzieży w Polsce - jak temu zapobiec?

Otyłość u dzieci i młodzieży w Polsce - jak temu zapobiec?

Redakcja

2017-08-03

brak komentarzy

Już ponad 41 milionów najmłodszych za granicą poniżej 5. jak walczyć z otyłością u najmłodszych

roku życia cierpi na nadwagę – alarmuje Światowa Organizacja organizmu. Apeluje do rządów państw na całym świecie, by wreszcie zwróciły uwagę na taki problem 1. ilość otyłych najmłodszych na całym świecie wzrasta 25 lat temu otyłych okazuje się 31 milionów przedszkolaków do 5. roku życia. Od tego czasu – jak prosto policzyć – liczba ta urosła o 10 milionów. To szczególnie dużo. Dlatego WHO zdecydowanie i głośno mówi o epidemii nadwagi, która zalewa już nie jedynie Amerykę Północną czy Europę. wzrasta liczba niewielkich najmłodszych ważących ponad normę w Azji (48 procentach) i w Afryce (25 procentach, czyli 10,3 mln). W Polsce nie okazuje się prawidłowo. Jak wyliczyli eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia, w 2014 roku prawie co piąty polski nastolatek borykał się z nadwagą albo nadwagą. zazwyczaj borykali się z nią jedenasto- i dwunastolatkowie. W niechlubnych statystykach przoduje województwo mazowieckie (średnio 32 procentach najmłodszych ma nadwagę), zaraz za nim byli uczniowie podstawówek i gimnazjów z województwa łódzkiego (29,8 procentach), później z zachodniopomorskiego (23,9 procentach). Najmniej uczniów z nadwagą mieszka w województwie śląskim (16,5 procentach). Zobacz film: Raport Fundacji Medicover okazuje się alarmujący.

Po przebadaniu ponad pięciu tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjów okazało się,

że 1 na 5 ma nadwagę albo nadwaga. niemal 70 procentach ma Dlaczego tak wielu polskich uczniów ma nadwagę? dostateczną, słabą albo dość słabą wydolność ludzkiego ustroju fizyczną - pokazał to prosty test, podczas którego badani mieli wejść na 4. piętro. 7 na 10 dostawało zadyszki, a 4 procentach nie poradziło sobie z testem - trzeba okazuje się go przerwać. U ponad 20 procentach zanotowano podwyższone ciśnienie tętnicze tętnicze, prawie 78 procentach uczniów ma niewłaściwą postawę ciała. - Ci młodzi ludzie, bez natychmiastowej ingerencji, okazują się na prostej drodze do schorzeń serca, najwyższego ciśnienia, miażdżycy czy coraz częstszej wśród młodych ludzi cukrzycy takie jak 2 - mówi dr n. med. Piotr Soszyński, przewodniczący Rady Naukowej Programu PoZdro! Fundacji Medicover. - Jeśli nie zaczniemy z tym defektem walczyć obecnie, za kilka lat okaże się już za późno na prewencję i konieczne okaże się kuracje i zmaganie się z chorobą poprzez całe życie. We wrocławskich gimnazjach ruszył już profilaktyczny program PoZdro! Ma doprowadzić do polepszenia stanu kondycji uczniów i zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienia cukrzycy takie jak 2. Do programu non stop da się się włączyć. Potrzebna okazuje się wyłącznie zgoda matek i ojców. - analiz okazują się przeprowadzane w szkole, dobrowolne, bezkosztowe, nieinwazyjne (nie kłujemy, nie pobieramy krwi) i krótkie.przyczyny nadwagi u najmłodszych trwają mniej więcej 20 minut - mówi Agnieszka Zborowska, pielęgniarka, która bada najmłodszych w szkołach we Wrocławiu. - Mierzymy ciśnienie tętnicze tętnicze krwi, wzrost, masę i skład alt2 ciała, oceniamy ostrość wzroku i postawę. Oceniamy też wydolność ludzkiego ustroju, czyli spra-wność krążeniowo-oddechową. W następnym etapie najmłodszych zagrożone chorobami cywilizacyjnych i ich rodziny będą objęte dwuletnią opieką indywidualną. Lekarz, psycholog, instruktor aktywności fizycznej i dietetyk pomogą rodzinie zmodyfikować nawyki żywieniowe. - W Gdyni, Lublinie i Warszawie, gdzie przebiegają kolejne edycje PoZdro! jesteśmy już rozpoznawalni. Rodzice ochoczo przychylają się na udział najmłodszych w badaniach, zwłaszcza po tym, jak u jednego z uczniów wyłapaliśmy ukrytą wadę serca - mówi Agnieszka Zubilewicz, koordynatorka Po-Zdro we Wrocławiu. - Chłopiec okazuje się już wyleczony. We Wrocławiu już mnóstwo matek i ojców wyraziło zgodę na badania najmłodszych, ale okazuje się dodatkowo dużą grupa, do której fundacja chce dotrzeć. prawdopodobnie niezdecydowanych przekona mama Nikoli z Gdyni: - Dzięki Programowi PoZdro! zmieniliśmy ; nawyki związane z odżywianiem. Nie jemy słodyczy ani białego pieczywa, nie podjadamy owoców na noc. Staramy się też spędzać dłuższej kilku chwilach aktywnie,

np. częściej chodzimy na spacery, ruszamy się więcej.

Program przyniósł korzyści całej rodzinie. Dietetyk dał nam dużo przydatnych wskazówek. - Zdecydowanie zmieniłem podejście do codziennego stylu życia - mówi Oskar, gimnazjalista z Lublina. - Systematycznie ćwiczę każdego dnia, jem regularnie co 3 h, 5 składników dziennie. zwłaszcza się cieszę, że wyszedłem z zespołu zagrożonej otyłością. Czuję się dużo skuteczniej i jestem z siebie dumny. istotne okazuje się dodatkowo wsparcie bliskich. podstawowe to zacząć! Jak dbać alt3 o zestaw dań i jak zapobiegać cukrzycy - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE   Potwierdzają to badania najlepszej Izby Kontroli, która alarmuje, że mnóstwo młodych Polaków unika lekcji wychowania fizycznego w szkołach; w gimnazjach i liceach nawet 30 procent. Wyniki kontroli NIK komentują w "Pulsie Trójki" goście Marcina Zaborskiego: Ligia Krajewska posłanka PO i Elżbieta Jakubiak z PJN, była minister sportu. - Dane o nadwagi polskich uczniów i częstych wadach kręgosłupa to musi być ważna informacja dla ministra pracy zawodowej czy dla ministra finansów, (...) bo w przyszłości przyjdzie do nich minister ludzkiego ustroju po oszczędności i okaże się że wszyscy musimy za to dużo uregulować - mówi Elżbieta Jakubiak.  Była minister sportu sądzi za słuszne, opinie mnóstwo uczniów, że lekcje WF okazują się nudne i że okazuje się niewielka możliwość wyboru rodzaju ćwiczeń.

Zwraca też uwagę na złe, jej zdaniem, rozplanowanie zajęć z WF w szkolnych grafikach jak zapobiec nadwagi u najmłodszych i młodzieży

FormExplode

- bo albo zajęcia sportowe powinny być rano, jeśli pociech mają potem możliwość skorzystania z toalet, albo po wszystkich odrębnych lekcjach, przed pójściem domu. Jakubiak zwraca też uwagę na fakt, że do owej pory państwowe oszczędności szły w centralnej mierze na sport wyczynowy a nie na sport ogólny.- Panuje przekonanie, że prawidłowo oglądać drużynę narodową, chociaż słabo gra, niż mecze własnego potomka w lidze szkolnej, gdyby ta alt4 była - mówi Jakubiak i dodaje - Trzeba wspierać aktywność sportową rodzin, bo przyzwyczajenie do uprawiania sportu buduje się w rodzinach. (...) Jak dziecko od małego nie ma nawyku uprawiania sportu, to gdy przyjdzie do szkoły, odczuwa WF jak uciążliwe kolejne zajęcie. Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" . - najmłodszych mają też trochę racji narzekając, że nauczyciele wolą na lekcjach WF gry grupowe i ćwiczenia gimnastyczne - mówi Ligia Krajewska. - Cztery dekady temu zmieniliśmy podstawę programową po to, by dwie h WF-u, z 4, można był uprawiać w innej formule. Zdaniem posłanki PO mnóstwo nauczycieli nie korzysta dostatecznie zazwyczaj z owej szans. - Mam nadzieję, że się to odmieni, bo w ministerstwie sportu powstał nowy program "WF z klasą". (...) tymczasowo zapisało się do niego 150 szkół, jako liderzy programu. (...) dodatkowo ministerstwo edukacji ogłosiło aktualny rok szkolny "rokiem szkoły w aktywności". Będą przeprowadzone specjalne szkolenia dla nauczycieli WF w tym roku. Zdaniem Krajewskiej część winy leży dodatkowo po stronie matek i ojców - Zwalniają zazwyczaj swoje pociech z ćwiczeń, z błahych powodów. Posłanka Krajewska zgadza się z przedmówczynią, że należy postawić na sport ogólny, dodatkowo taki szkolny - Tak okazuje się w Ameryce, gdzie z masowego sportu dziecięcego uczyniono obiekt ogólnego zainteresowania.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness