10 zalet biegania
Bieganie to jedna z najpopularniejszych form ruchu, która jest idealną częścią zdrowego trybu życia. Z czego wynika tak wielkie zainteresowanie właśnie tym rodzajem aktywności fizycznej i jakie są zalety biegania?
1. Bieganie jest tanie
Ogromną zaletą biegania są koszty, a właściwie ich brak. Nie ma potrzeby kupowania drogiego sprzętu, czy karnetów na siłownie. Jedyne, co jest potrzebne to buty do biegania i wygodny strój sportowy. Oczywiście z czasem można zainwestować w zegarek sportowy, lepszy model butów, czy inne akcesoria dla biegaczy, jednak wynika to raczej z rozwoju pasji niż konieczności.
2. Biegać można wszędzie
Bieganie to jedna z niewielu dyscyplin sportowych, którą można uprawiać dosłownie wszędzie: w parku, w lesie, na chodniku, czy na plaży. Dodatkowo można zabrać ze sobą buty do biegania na urlop i wykorzystać większą ilość wolnego czasu na dodatkowe przebieżki.
3. Wspaniała sylwetka
Regularne bieganie wspaniale wpływa na sylwetkę – pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy i pozytywnie wpływa na wygląd nóg, które stają się smuklejsze. Dodatkowo bieganie pod górkę ujędrnia pośladki! Warto też pamiętać, że podczas biegania pracują również ramiona i mięśnie brzucha, a więc zyskuje całe ciało. Sylwetka staje się smukła, ciało jędrne, a krok sprężysty.
4. Kondycja
Długie bieganie znacznie poprawia wytrzymałość organizmu i ogólną wydolność. Już po kilku treningach można zauważyć poprawę kondycji – z czasem wchodzenie po schodach, czy dłuższe spacery nie stanowią żadnego wyzwania, a tańczenie przez całą noc to prawdziwa przyjemność.
5. Dobre samopoczucie
Kontakt z naturą, lepsze dotlenienie organizmu i wydzielanie w trakcie biegu endorfin (tzw. hormonów szczęścia) sprawia, że regularne biegi poprawiają ogólne samopoczucie i pozytywnie wpływają na jakość życia.
6. Zdrowie
Bieganie przynosi również wiele korzyści zdrowotnych. Reguluje poziom glukozy i insuliny we krwi, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób. Dodatkowo regularne treningi pozytywnie wpływają na układ ruchu, zmniejszając ryzyko różnorodnych urazów.
7. Dobry sen
Nawet krótka przebieżka pomoże zredukować problemy ze snem takie jak bezsenność, trudności w zasypianiu, czy wybudzanie się. Sen po treningu jest głęboki i zdrowy, co z kolei wpływa pozytywnie również na pamięć, koncentrację, możliwość uczenia się oraz samopoczucie.
8. Prewencja osteoporozy
Bieganie poprawia również gęstość kości, która wraz z wiekiem spada, co doprowadza do rozwoju niebezpiecznej osteoporozy. Regularne treningi zmniejszają to ryzyko, co ma szczególne znaczenie dla kobiet, które są bardziej narażone na rozwój tej choroby.
9. Redukcja stresu
Bieganie pomaga zredukować napięcie mięśniowe wywołane przebywaniem w jednej pozycji oraz nadmiernym stresem. Niweluje działanie kortyzolu (hormon stresu), poprawiając samopoczucie. Pomaga opanować emocje i je rozładować w naturalny i zdrowy sposób.
10. Dla każdego
Bieganie jest praktycznie dla każdego! Zacząć biegać można w każdym wieku – wystarczy odpowiednio poprowadzić pierwsze treningi, a tempo i dystans dostosować do możliwości organizmu. Najlepiej zacząć od marszobiegów, czyli krótkich przebieżek przeplatanych marszem. Pozwoli to na stopniowe zwiększanie wydolności organizmu i zmniejszenie ryzyka kontuzji oraz dolegliwości biegowych. Biegać nie powinny osoby otyłe, a osoby chorujące przewlekle lub przebywające pod opieką specjalisty np. kardiologa powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.