Dlaczego warto biegać po plaży?
Jaki jest lepszy sposób na utrzymanie kondycji i cieszenie się pięknymi widokami, niż bieganie po piasku plaży o zachodzie słońca? Oprócz poczucia piasku między palcami i słońca na twarzy, badania pokazują, że bieganie po plaży przynosi pewne korzyści.
1. To bardziej intensywny trening niż normalnie
Bieganie po piasku wymaga 1,6 razy więcej energii niż bieganie po płaskim terenie, ponieważ Twój organizm musi pracować ciężej i reagować na zmiany zewnętrzne. Jeśli porównać bieganie po piasku do biegania po betonie czy trawie, to pod względem spalonych kalorii, bieganie po piasku jest wyraźnie bardziej intensywne i spala więcej kalorii.
Powodem tego jest to, że podczas biegania lub chodzenia po piasku mięśnie wykonują większą pracę, ponieważ stopa pracuje ciężej, aby przesunąć piasek, a mięśnie nie pracują bardzo wydajnie. To po prostu prosta fizyka. Poruszanie się po piasku jest trudniejsze niż po płaskiej powierzchni. Im trudniejsza do wykonania jest dana czynność, tym więcej energii zużyjesz.
2. Jest to łatwiejsze dla kolan i stawów
Bieganie to sport o dużej intensywności oddziaływania. Ogólnie rzecz biorąc, obciąża kolana, kostki i stopy, co oznacza obolałe stawy, podrażnione ścięgna i inne kontuzje związane z bieganiem. A im twardsza powierzchnia, tym większe obciążenie dla stawów i ścięgien.
Jedną z zalet biegania po plaży jest to, że powierzchnia jest bardziej miękka i giętka niż beton, co przekłada się na mniejszy ból kolan i stawów. Bieganie po piasku zmusza nasze mniejsze mięśnie stabilizujące w kolanach, kostkach i stopach do cięższej pracy niż na innych płaskich powierzchniach. Ponadto, ponieważ piasek jest miękki, można po nim biegać z mniejszym ryzykiem skurczów nóg. Nie wiesz, gdzie biegać? Poznaj bliżej Dźwirzyno, sportowe centrum morza bałtyckiego.
3. Poprawia zdolności sportowe
Kolejną wielką zaletą biegania po plaży jest to, że dzięki niemu stajesz się silniejszy, szybszy i poprawiasz swoją równowagę. Bieganie po piasku dodaje do treningu element oporu i sprawia, że mięśnie pracują inaczej niż są do tego przyzwyczajone.
Całe Twoje ciało musi pracować ciężej, nie tylko nogi. Twoje ramiona muszą pracować ciężej, aby pomóc ci kontynuować, a twój brzuch kurczy się i rozciąga szybciej i mocniej, aby zapewnić ci stabilność, której potrzebujesz.
Cała ta dodatkowa praca sprawia, że twoje serce pompuje szybciej krew, starając się dostarczyć wszystkim mięśniom natlenioną krew. Efektem tego jest silniejszy, sprawniejszy organizm.